

Apsilankėme Lietuvos aklųjų bibliotekoje

2015 metų balandžio 27-osios popietę su 5d klasės mokiniais ir jų auklėtoja apsilankėme Lietuvos aklųjų bibliotekoje. Išvyka į šią biblioteką Nacionalinės bibliotekų savaitės metu jau tapo savotiška tradicija. Aklųjų bibliotekos darbuotoja vaikams papasakojo, kaip atsirado Brailio raštas. Ji parodė, kaip atrodo Brailio raštu parašytos knygos. Moksleiviai sužinojo, kaip tokios knygos leidžiamos. Jie taip pat išbandė taktilines (liečiamas) knygeles vaikams ir patyrė, kad ne visada lengva suprasti paveikslėlį tik pirštais. Mokiniai susipažino ir su garsinėmis knygomis, sužinojo, kad jomis naudotis gali tik turintys regėjimo negalią. Vaikai apžiūrėjo aklųjų arba silpnaregių sukurtus rankdarbius. Didelio susidomėjimo sulaukė praktinė užduotis – parašyti Brailio raštu savo vardą ir pavardę. Apsilankymas aklųjų bibliotekoje priminė mums, kaip svarbu atkreipti dėmesį į šalia mūsų esančius žmones su regos negalia.
Edukacija Lietuvos nacionaliniame muziejuje

XVI-osios Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės metu, balandžio 29 dieną (ši diena mokykloje šiais metais sutapo su edukacinių išvykų diena) su 5-tos f klasės mokiniais apsilankėme Lietuvos nacionaliniame muziejuje. Aktyviai dalyvaudami edukaciniame etninės kultūros užsiėmime, moksleiviai susipažino su atskirų Lietuvos etninių sričių drabužiais, būdingiausiais jų bruožais ir skirtumais. Taip pat vaikai buvo supažindinti su mūsų protėvių senaisiais buities daiktais, aptarė jų paskirtį. Vaikai žaidė įdomų istorijos ir etninės kultūros žaidimą „Ką radai dėžėje“. Jie traukė iš dėžės eksponatus, bandydami atspėti, kam šie kadaise buvo naudojami. Tai buvo kultuvė, skirta audiniams velėti, kočėlas baltiniams lyginti, kočioti, šaudyklė – audimo įrankis ir kiti senovėje naudojami daiktai. Taip pat dėžėje jie rado nagines ir sužinojo, kad tai buvo seniausias Lietuvos gyventojų apavas.
Moksleiviai patyrė pažinimo džiaugsmą, suprato, kad daugelis buities daiktų mūsų senoliams padėjo dirbti ir gyventi.
Advento skaitymai

2017 m. gruodžio 7 dieną kartu su tikybos mokytoja Alina Kiseliova organizavome „Advento skaitymus“ 5b klasės mokiniams. Skaitymui pasirinkome B. Ferrero „Trumpus pasakojimus sielai“. Jie pasakoja apie meilę, draugystę, tikėjimą ir viltį, paprastuose dalykuose slypintį kasdienybės grožį. Tai išminties kupinos istorijos, suprantamos dideliems ir mažiems. Jos labai artimos Advento laikotarpio ir Šv. Kalėdų laukimo dvasiai. Tekstus skaitė socialinė pedagogė Laima Jankauskienė, psichologė Lilija Lasauskienė, šokių mokytojas Jonas Malinauskas, Vilniaus kolegijos studentės, atliekančios praktiką mokykloje, taip pat mokiniai ir mes su mokytoja. Po to aptarėme, kuris pasakojimas kiekvienam buvo arčiausiai širdies ir kokia mintis jame pasirodė pati svarbiausia. Vaikai pamažu įsitraukė į diskusiją, ypač aktyviai dalyvavo 5b klasės mokinė Sofija Milda Sirgėdaitė. Ji apdovanota padėkos raštu.
Perskaityti pasakojimai pakvietė vaikus minutėlei susikaupti ir galbūt įžiebė bent nedidelę ugnelę jų širdyje. Juk kiekviena gyvenimo akimirka – baltas popieriaus lapas, kurį žmogui skirta prirašyti. „Neklausk Vėjo, kodėl tave atnešė čia, kur esi. Net jei patekai tarp cemento nuolaužų, išleisk šaknis ir gyvenk. Kažkam tu esi žinia. Šie trumpi pasakojimai – tai sėklelės, atskraidintos Vėjo. Kur jos nutūps ir ką padarys, žino tik Vėjas“. (B. Ferrero)
Edukacinė išvyka į Lietuvos nacionalinę biblioteką

2018 m. sausio 18 dieną su 6e klasės mokiniais ir jų auklėtoja apsilankėme Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje. Moksleiviai susipažino su atnaujintomis bibliotekos erdvėmis, jų paskirtimi, didžiulėmis galimybėmis jas panaudoti ne tik darbui, bet ir poilsiui, kūrybai. Jie lankėsi vaikų ir jaunimo literatūros skaitykloje, taip pat muzikos ir vizualiųjų menų, lituanistikos skaityklose. Vaikai pabuvojo dirbtuvėse „Pats sau“. PATS SAU – Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos atviros dirbtuvės mokyklinio amžiaus vaikams ir jaunuoliams. PATS SAU – Pasidaryk, Atrask, Tausok, Smalsauk, Siek, Atpažink, Užfiksuok. Čia įrengta apie 20 individualaus darbo vietų. Moksleivių paslaugoms - įvairi įranga: 3D spausdintuvas, vinilo ir kaitrinių plėvių pjaustiklis, kaitrinis presas, robotikos ir elektronikos rinkiniai, programavimui skirti mikrokompiuteriai, įvairios medžiagos, kurių gali prireikti idėjoms realizuoti. Moksleiviai taip pat apžiūrėjo vaikų užimtumo centrą „Žaisloteka“. Darbuotoja jiems papasakojo, kad atėję į biblioteką su sesute ar broliuku, čia juos galėtų palikti, jei patys norėtų ramiai leisti laiką kitose erdvėse, pavyzdžiui, dirbtuvėse. Mokiniams taip pat buvo paaiškinta, kaip jie galėtų tapti šios bibliotekos skaitytojais. Už tai, kad vaikai buvo atidūs ir dėmesingi, ekskursijos vadovė pažadėjo juos pakviesti į kokį nors renginį, kuris vyks Mažvydo bibliotekoje. Šeštokai, išėję iš bibliotekos, žadėjo čia dar sugrįžti, tik jau savarankiškai.